"პრეზიდენტს უკვე გადაწყვეტილი ჰქონდა, თუმცა კატეგორიული უარი ვუთხარი, თუ ეს მოხდება აღარ გავაგრძელებ პრემიერის თანამდებობაზე მუშაობს-თქო" - ზურაბ ნოღაიდელი
“თუ იმას მეკითხებით, მეკისრება თუ არა პოლიტიკური პასუხისმგებლობა ამ მოვლენებზე, რა თქმა უნდა“, - ასე უპასუხა ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა, ზურაბ ნოღაიდელმა „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლების საქმიანობის შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე კომისიის თავმჯდომარის, თეა წულუკიანის კითხვას, რომელიც სანდრო გირგვლიანის საქმის კონტექსტში მასსა და მესამე პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ურთიერთობას შეეხებოდა.
როგორც ნოღაიდელმა ამავე კითხვის საპასუხოდ აღნიშნა, მიხეილ სააკაშვილს მკვლელობის პერიოდში შს მინისტრის ვანო მერაბიშვილის ფინანსთა მინისტრად დანიშვნა გადაწყვეტილი ჰქონდა."მინისტრებთან ამ თემაზე საუბარი არ მქონია, პრეზიდენტთან რამდენჯერმე კი. დეტალურად განვიხილეთ ეს საკითხი, როდესაც საზოგადოებისთვის ცნობილი გახდა. რაღაც მომენტში, ბოლოს წინა დღეს, მიიღო გადაწყვეტილება ვანო მერაბიშვილის თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ. ფაქტობრივად, ამაზე გვქონდა ჩვენ საუბარი, რადგან უნდოდა, რომ ვანო მერაბიშვილი შს მინისტრის თანამდებობიდან გაეშვა და ფინანსთა მინისტრის თანამდებობაზე დაგვენიშნა, რაზეც მე კატეგორიული უარი ვუთხარი.
ვუთხარი, რომ თუ ეს მოხდება, შესაბამისად, მე აღარ გავაგრძელებდი პრემიერ-მინისტრის თანამდებობაზე მუშაობას. თუმცა ჩვენ საღამოს ისე დავშორდით ერთმანეთს, რომ მას გადაწყვეტილება ჰქონდა მიღებული, ვანო მერაბიშვილის შს მინისტრის თანამდებობიდან გათავისუფლების. ეს მგონი, უკვე თებერვალში იყო. მართალია, საბოლოო გადაწყვეტილება ჩამოყალიბებული არ იყო, მაგრამ მაინც ვფიქრობდი, რომ იქნებოდა ახალი პრემიერი და ფინანსთა ახალი მინისტრი.